Tři výzkumné běhy · 7. listopadu 2026

Laboratoř teorií

Za jakých podmínek je skupina inteligentnější než její nejinteligentnější člen? Čtyři týmy Claude navrhují teorie jako spustitelný kód a testovatelné predikce, simulovaný svět je soudí podobně, jako Lean soudí matematické důkazy. Laboratoř prošla třemi verzemi; každá vznikla z poznatků té předchozí.

Shrnutí

Co tři běhy ukázaly

Odpověď laboratoře, běh 3, velké skupiny
0,037
MSE proti podílu vítězných skupin, nižší je lepší. Nejlepší baseline 0,175: rozdíl −0,138, 95% interval −0,171 až −0,107. Velké skupiny (16–60) týmy nikdy neviděly.
Průměr teorií lepší než nejlepší přijatá teorie
3 ze 3 běhů
Bodově ve všech bězích, významně v běhu 2 na obou sadách a v běhu 3 na velkých skupinách. Verze s nejnižší validační chybou ze všech (běh 2, zamítnutá) byla na testu lepší (0,070 proti 0,075).
Správná rozhodnutí západky, běh 3
7 z 8
V běhu 2 jen 3 z 8. Revize ve verzi 3 zlepšily odpověď laboratoře významně na obou skrytých sadách.
Predikce, které splnily svůj práh
33 z 36
Běh 3. Každou predikci soudce ověřil na 40 nově nasimulovaných podmínkách v oblasti, kterou určila. Splnění prahu tvrzení podporuje, obecně ho nedokazuje.
  1. Odpověď laboratoře poráží všechny použité baseliny ve všech třech bězích.Průměr nejlepších teorií týmů je proti nejlepší baseline (vybrané podle validace) významně lepší na testu i na velkých skupinách v každém běhu. V běhu 3 má na velkých skupinách MSE 0,037 proti 0,175 logistické regrese s interakcemi, která mimo rozsah tréninku selhává.
  2. Průměr teorií porazil nejlepší přijatou teorii, tedy jev, který laboratoř zkoumá.Průměr finálních teorií byl lepší než nejlepší přijatá teorie ve všech třech bězích. Významně v běhu 2 (test −0,018, velké skupiny −0,047) a v běhu 3 na velkých skupinách (−0,033). Výhoda ale závisí na způsobu výběru: verze s nejnižší validační chybou ze všech, zamítnutá statistikova r2 v běhu 2, byla na testu lepší než průměr (0,070 proti 0,075), na velkých skupinách horší (0,106 proti 0,085). Pravděpodobný mechanismus je stejný jako v simulovaném světě: týmy s různými optikami dělají různé chyby a průměr je ruší.
  3. Ve verzi 3 revize pomohly.Tři ze čtyř týmů se v první revizi výrazně zlepšily na skrytém testu (statistik 0,086 → 0,052, diverzita 0,144 → 0,041, minimalista 0,072 → 0,041) a statistik i na velkých skupinách (0,106 → 0,046). Odpověď laboratoře je díky revizím proti průměru prvních verzí významně lepší (test −0,033, velké skupiny −0,020). V bězích 1 a 2 revize spíš škodily.
  4. Klíčem byl nejspíš šum ve štítcích.Ve verzích 1–2 nesla každá podmínka výsledek jediné skupiny a u pětiny podmínek je ten výsledek náhoda. Šum ztěžoval rozlišení jemných rozdílů: v běhu 2 rozhodla západka správně jen 3× z 8. Verze 3 hodnotí podíl z 10 skupin, šum v hodnoceném cíli klesl zhruba desetkrát, z 0,025–0,032 na asi 0,003, a západka rozhodla správně 7× z 8. Verze 3 ale změnila i zpětnou vazbu (testované predikce), takže příspěvek jednotlivých změn zatím nejde oddělit.
  5. Druhá revize obvykle nepomůže.V běhu 3 západka zamítla tři ze čtyř druhých revizí; statistik r2 by na testu zhoršil skóre z 0,052 na 0,131. Jen diverzita se zlepšila dvakrát po sobě. Bez západky by laboratoř přijala i tyto horší verze, jako se to stalo v běhu 1.
  6. Predikce se dají falzifikovat a jejich selhání má výpovědní hodnotu.V běhu 3 splnilo svůj práh 33 z 36 predikcí. Predikce, které práh nesplnily, patří verzím, které byly horší i podle čísel: dvě zamítnutým revizím r2 a jedna diverzitě r0, kterou tým v r1 opravil. Vysoká úspěšnost ale může znamenat i opatrné predikce; jejich odvahu laboratoř zatím neměří.
  7. Týmy se přiblížily skrytým mechanismům, u některých i s konstantami.Už v běhu 1 statistik z 60 řádků odhadl téměř stejný tvar rozložení kompetencí jako v simulátoru (konstanta 0,3 přesně, kvantily a ořez jinak) a sociální psycholog odhadl, že v diskusi je slyšet asi 6 hlasů (simulátor má 6). Jestli to číslo vyvodil z dat, nebo ze znalostí o skupinách, poznat nejde. Nejhůř se poznávají kapacitní limity, které se projeví až u velkých skupin.
  8. Provoz se stabilizoval.Se 4 souběžnými voláními se v běhu 1 zasekla 4 ze 13. Se 2 souběžnými se v bězích 2 a 3 nezaseklo ani jedno z 25. Verze 3 navíc skládá odpovědi ze všech bloků textu, takže už žádná nepřišla useknutá.
Odpověď simulovaného světa na otázku

Skupina poráží svého nejlepšího člena, když chyby a mezery ve znalostech členů nejsou korelované, když kompetence nejsou příliš nerovné, když jde správnou odpověď rozpoznat nebo je vidět, kdo je kompetentní, a když úloha vyžaduje skládat různé znalosti. U hlavolamů skupina vyhrává v 68–94 % podmínek, u prostého hlasování o otázce se dvěma možnostmi jen v 10–21 %.

Tyto mechanismy jsou do simulátoru vložené podle učebnic (Condorcet, moudrost davu, Steiner, Laughlin, skryté profily). Laboratoř tedy testuje, jestli je agenti dokážou objevit a zobecnit, ne jestli platí pro skutečné lidi.

Iterace

Vývoj laboratoře

Každá verze laboratoře opravuje to, co ukázal předchozí běh nebo nezávislá kritika.

VerzeCo se změniloProč
v1
běh 1 + doplnění
Základní smyčka: 4 týmy, 60 pilotních řádků, teorie jako kód, soudce na tréninku, 2 kola revize. Každá revize se stala základem další. 4 volání najednou, jeden výsledek na podmínku.První prototyp podle postupu PSI.
v2
běh 2
Západka: revize projde, jen když zlepší validaci (300 podmínek) aspoň o 0,005. Odpověď laboratoře je průměr nejlepších teorií. Nejvýše 2 volání najednou, týmy bez čekání na kola, funkční limit volání, širší sandbox.V běhu 1 revize škodily, průměr teorií byl nejlepší a 4 souběžná volání se zasekávala.
v3
běh 3
10 skupin na podmínku a cíl p_beats. Skryté testy až po uzamčení teorií. Predikce jako JSON, testované na nových experimentech. Konfigurace, kopie kódu a prompty v každém běhu. Pokračování přerušeného běhu. Silnější baseliny. Skládání všech bloků odpovědi.Nezávislá kritika (únik přes chybová hlášení, šum ve štítcích, netestovaná slovní tvrzení) a běh 2 (západka rozhodovala podle šumu, useknutá odpověď).
Metoda (verze 3)

Jak laboratoř funguje

  1. 1 · světSimulované skupiny řeší úlohy

    Každou podmínku řeší 10 skupin po 2000 problémech. Výsledkem je podíl skupin, které porazí svého nejschopnějšího člena (p_beats), průměrný zisk a jeho rozptyl.

  2. 2 · dataČtyři sady podmínek

    Trénink, validace a test po 300 podmínkách (n 3–12), velké skupiny 300 podmínek (n 16–60, mimo rozsah tréninku).

  3. 3 · týmyČtyři instance Claude

    Bez nástrojů a bez přístupu k souborům. Dostanou popis protokolu, svou optiku a 60 pilotních řádků.

  4. 4 · teorieText, kód a predikce

    Tvrzení, funkce predict(c) a 3 predikce ve formátu JSON: oblast parametrů, statistika a práh.

  5. 5 · soudceTrénink a nové experimenty

    Kód se hodnotí na tréninku, každá predikce na 40 nově nasimulovaných podmínkách v oblasti, kterou určí. Ze skrytých dat se tým nedozví nic.

  6. 6 · revizeZápadka

    Dvě kola oprav. Revize projde, jen když zlepší validaci aspoň o 0,005; jinak tým pokračuje ze své nejlepší verze a dozví se jen, že neprošla.

  7. 7 · uzamčeníSkryté testy a odpověď

    Po skončení všech týmů se teorie vyhodnotí na testu a velkých skupinách. Odpovědí laboratoře je průměr nejlepších přijatých teorií.

PSI (matematika)Laboratoř teorií
Generátorneveřejný model Anthropicu ve vlastním výzkumném systému4 týmy Claude Opus 5.5 (claude-opus-5-5), každý s jinou odbornou optikou
OvěřovatelLean 4 + Mathlibsimulovaný svět, sandbox a testy predikcí na nových experimentech
Co se ověřujelogická platnost každého kroku důkazupředpovědi na podmínkách, které tým neviděl, a platnost slovních tvrzení
Přijetí změnyLean přijme jen platný krokzápadka přijme jen revizi, která zlepší skrytou validaci

Brier skóre je průměrná čtvercová chyba předpovězené pravděpodobnosti proti jednomu výsledku (0/1), tak se hodnotí běhy 1–2. Běh 3 počítá stejnou chybu proti podílu z 10 skupin (MSE proti podílu vítězných skupin), proto jeho čísla nejdou přímo srovnávat s předchozími. Klasické Brier skóre proti jednotlivým skupinám by odpověď laboratoře v běhu 3 měla 0,062 na testu a 0,070 na velkých skupinách.

Ověřovatel

Simulovaný svět

Typy úloh

estimate: každý člen odhaduje neznámé číslo, hodnotí se absolutní chyba.

choice: otázka se dvěma možnostmi, jedna je správná, hodnotí se úspěšnost.

puzzle: problém vyžaduje zkombinovat několik různých kousků znalostí. Sám ho vyřeší jen člen, který má všechny.

Rozhodovací procesy

independent: členové spolu nemluví, odpovědi se spojí mechanicky (průměr, většina, odpověď nejrespektovanějšího „řešitele“).

deliberation: volná diskuse s omezeným časem, která končí konsenzem.

leader: nejrespektovanější člen rozhodne po konzultaci s několika dalšími.

ParametrRozsahVýznam (tak ho dostaly týmy)
n3–12 · 16–60velikost skupiny (trénink, validace a test · velké skupiny)
skill_mean0–1průměrná kompetence členů
skill_spread0–1nerovnost kompetence (0 = všichni stejní, 1 = nejlepší vyčnívá)
correlation0–1jak podobné jsou chyby a mezery ve znalostech
skill_visibility0–1jak přesně členové poznají, kdo je kompetentní
demonstrability0–1jak snadno ostatní poznají, že vyslovená odpověď nebo znalost je správná
Skryté mechanismy a konstanty simulátoru (týmy je nikdy neviděly)

Kompetence členů: průměr + 0,3 · spread · z, kde z jsou rovnoměrně rozložené kvantily normálního rozdělení, oříznuto do 0–1. Respekt: visibility · z + √(1 − visibility²) · šum; šum se losuje pro každou skupinu zvlášť, proto se skupiny se stejnými parametry liší vůdcem a mluvčími.

Odhad: směrodatná chyba 0,3 + 1,4 · (1 − kompetence), sdílená složka s podílem rozptylu correlation. Vůdce: 70 % vlastní odhad, 30 % průměr nejvýše 5 poradců. Diskuse: váhy mluvčích podle respektu a, při demonstrovatelnosti, podle přesnosti na konkrétním problému.

Volba: úspěšnost 0,3 + 0,65 · kompetence. Diskuse: správná odpověď vyslovená mluvčím vyhraje s pravděpodobností d, jinak rozhodne vliv vážený respektem.

Hlavolam: 5 kousků znalostí, každý člen drží kousek s pravděpodobností 0,35 + 0,6 · kompetence. Vyslovený kousek skupina přijme s pravděpodobností 0,5 + 0,5 · d. Nezávislý režim: kdo hlavolam nevyřešil, mylně věří opaku s pravděpodobností 0,5 · (1 − d).

Kapacitní limity: diskusi utváří jen 6 nejrespektovanějších členů, vůdce konzultuje nejvýše 5.

Jak často skupina porazí nejlepšího člena podle jednotlivých parametrů (4 500 podmínek, n 3–60)
ÚlohaProcesMalé skupiny (3–12)Velké skupiny (16–60)Změna

U pětiny podmínek se výsledek liší podle toho, jak se skupina vylosuje (pořadí statusu, tedy vůdce a mluvčí). Proto verze 3 simuluje 10 skupin na podmínku. Svět ověřuje 10 kontrolních testů (Condorcet, moudrost davu, korelované chyby, sdílení znalostí, determinismus a další), všechny procházejí.

Výsledky

Výsledky jednotlivých běhů

ModelVerzePredikceVelikost kóduCenaTréninkValidaceTestVelké skupiny

Buňky: Brier skóre (v běhu 3 MSE proti podílu vítězných skupin) / přesnost. ◆ = nejlepší ve sloupci. „finální“ = verze, kterou laboratoř použila v odpovědi (nejlepší přijatá). „zamítnuto“ = revize, kterou západka nepustila. V běhu 1 západka nebyla a finální je poslední verze.

Přehled

Srovnání běhů

Chyba na skrytém testu / velkých skupinách: Brier skóre v bězích 1–2, MSE proti podílu vítězných skupin v běhu 3. Čísla běhu 3 jsou proto nižší i díky menšímu šumu v cíli.

Statistika

Které rozdíly jsou skutečné

Párový bootstrap přes podmínky (4 000 převzorkování). Záporný rozdíl znamená, že první model je lepší. ◆ = významně lepší, červeně = významně horší.

SrovnáníTest: rozdíl95% intervalVelké skupiny: rozdíl95% interval
Západka

Rozhodla západka správně?

Každá revize ve srovnání s verzí, ze které vycházela. Rozhodnutí je správné, když přijatá revize zlepšila obě skryté sady, nebo když zamítnutá revize obě zhoršila. Kladná změna Brier = zhoršení.

BěhTýmRevizeΔ validaceΔ testΔ velké skupinyRozhodnutíHodnocení
Falzifikace (běh 3)

Predikce testované na nových experimentech

Soudce pro každou predikci nasimuloval 40 nových podmínek v oblasti, kterou určila, a spočítal požadovanou statistiku. Výsledky dostal tým ve zpětné vazbě.

TýmVerzePredikceOblastTestPozorovánoPlatí
Diagnostika

Kde teorie chybují

Chyba v každé kombinaci typu úlohy a procesu (Brier skóre, v běhu 3 MSE proti podílu). Pod číslem je průměrná předpověď; porovnej ji se skutečností ve druhém sloupci. Čím tmavší buňka, tím větší chyba.

V bězích 1–2 teorie na velkých skupinách nadhodnocovaly hlavolamy: počítaly s tím, že víc členů přinese víc znalostí, ale v simulátoru diskutuje jen 6 lidí. Baseliny bez teorie naopak selhávají u odhadu a hlasování, kde se mechanismus jako √(ρ + (1−ρ)/n) dá extrapolovat.

Objevování (běh 1)

Které skryté mechanismy týmy našly

Srovnání textů a konstant v kódu všech verzí běhu 1 se skutečným simulátorem. Hodnocení je moje.

✓našel správně◐částečně ✗odhadl špatně–v teorii chybí
MechanismusSkutečnostStatistikDiverzitaSoc. psychologMinimalista
Korelované chyby omezují průměrování√(ρ + (1−ρ)/n)✓ρσ̄² + (1−ρ)σ²/n✓sdílená slepá místa✓n/(1+(n−1)r)✓√(c + (1−c)/n)
Tvar rozložení kompetencíprůměr + 0,3 · spread · z✓přesně (r0)◐koeficient 0,35◐pořadové statistiky◐logitová škála
Strop úspěšnosti0,95✓0,95◐0,97✓0,95–
Obrácený Condorcetúspěšnost 0,3 + 0,65 · s✓vědoucí a hádači✓návnady✓návnady✓základ 0,3
Přijetí vysloveného kousku0,5 + 0,5 · d✓přesně (r0)◐d + (1−d)·status◐d^0,8✓0,5 + 0,5 · d
Falešní řešitelé ubývají s demonstrovatelností0,5 · (1 − d)◐r2 závislost zrušil✓0,6 · (1 − d)◐r2 zrušil◐· (1 − d)
Vůdce váží vlastní odhad70 %✓2/3✓2/3◐bez čísla✓65 %
Omezený čas v diskusi6 mluvčích–◐čas omezuje✓„asi 6 hlasů“–
Počet poradců vůdcenejvýše 5✗60–80 %✗60–75 %✗polovina◐3–4
Počet kousků u hlavolamu5✗3✗2, pak 3◐4, pak 3✗3
Teorie

Všech 36 verzí v plném znění

Provoz

Průběh a náklady

Každý pruh je jedno volání Claude. V běhu 1 začínalo kolo až po skončení všech volání předchozího kola; od běhu 2 jede každý tým samostatně a najednou běží nejvýše 2 volání.

✓teorie přijata soudcem !odmítnuta soudcem (formát nebo kód) ×zaseklé nebo vypršelo

Ceníkové ceny vrácené CLI. Zaseklá volání v běhu 1 v součtu nejsou, protože se jejich cena nevrátila. Při předplatném se nic neplatí přímo, ale čerpají se limity plánu.

Recenze

Kritika a reakce

Kritika od jiného AI asistenta po běhu 1 navrhla šest vylepšení. Ověřitelná tvrzení jsem ověřil a všechna platila.

NávrhOvěřeníReakceStav
1. Uzavřít únik ze skrytých testůPlatí: soudce spouštěl kód i na skrytých datech a text chyby šel zpět týmu. V bězích 1–2 se to nestalo, cesta ale existovala.Skryté sady se hodnotí až po uzamčení teorií, z validace se tým dozví jen „přijato / zamítnuto“, chyby na skrytých datech se nehlásí.v3
2. Měřit variabilitu mezi skupinamiPlatí: 15 z 60 podmínek dalo při různých skupinách oba výsledky; šum ve štítcích tvořil Brier 0,025–0,032.10 skupin na podmínku, cílem je p_beats, ukládá se i průměrný zisk a jeho rozptyl. Šum v hodnoceném cíli klesl asi na 0,003.v3
3. Testovat slovní tvrzeníPlatí: predikce „hlavolam s diskusí nikdy neprohraje“ měla v tréninku 4 protipříklady.Predikce jako JSON, soudce je ověřuje na nových experimentech a výsledky vrací týmu. 33 z 36 splnilo svůj práh.v3
4. Oddělit historické výsledkyPlatí: report doplněného běhu 1 označoval všechny verze „přijato“.Report opraven. Každý běh ukládá konfiguraci, ID modelu, kopii kódu, prompty a rozhodnutí. Test a velké skupiny k rozhodování nikdy neslouží.v3
5. Změřit, co pomáháOprávněné: srovnání neizolovalo přínos perspektiv ani teorie.Silnější baseliny (interakce úloha × proces, regrese na zisk) jsou hotové. Ablace perspektiv při stejném rozpočtu zbývá.částečně
6. Rozlišující experimentyOprávněné, nejzajímavější rozšíření.Zárodek ve v3: predikce jsou experimenty, které si tým sám navrhne. Výběr podmínek, kde se teorie nejvíc rozcházejí, zbývá.navrženo
Ukládání stavu a pokračováníOprávněné: výsledky se psaly až na konci.Stav po každé verzi (state.json), --resume dokončí přerušený běh.v3
Omezení

Omezení a další krok

  • Svět je můj model. Teorie mohou objevit jen to, co do simulátoru vložil autor, takže výsledky nic neříkají o skutečných lidech.
  • Verze 3 změnila několik věcí najednou (cíl z 10 skupin, testované predikce ve zpětné vazbě, ochranu skrytých dat). Zlepšení revizí proto nejde připsat jedné z nich.
  • Každá verze má jeden běh s jinými daty. Rozdíly mezi běhy mohou zčásti plynout z dat a ze štěstí týmů.
  • Vysoká úspěšnost predikcí může znamenat opatrné predikce. Laboratoř zatím neměří jejich odvahu.
  • Týmy mají znalost literatury, baseliny ne. Srovnání ukazuje hodnotu předchozích znalostí a mechanismů, ne obecnou převahu AI nad strojovým učením.

Další krok

Ablace verze 3: stejná laboratoř jednou bez testovaných predikcí ve zpětné vazbě a jednou s jedním výsledkem na podmínku. Ukáže, co zlepšení revizí skutečně způsobilo.

Perspektivy proti neutrálním agentům: 4 různé optiky, 4 neutrální agenti a jeden agent se stejným rozpočtem. Ověří, jestli síla průměru teorií pochází z různých perspektiv.

Rozlišující experimenty: po prvních verzích nasimulovat podmínky, kde se teorie nejvíc rozcházejí, a vrátit je týmům; část rozpočtu ponechat náhodnému výběru jako kontrolu.

Odvaha predikcí: měřit, jak velkou část prostoru predikce zakazuje, a odměňovat odvážné predikce, které platí.

Zdroje: C:\Projekty\test\Theory lab\runs\ (20261107-125253, 20261107-183023, 20261107-210534). Kód: world.py, lab.py, test_world.py; každý běh verze 3 má i vlastní kopii kódu v code/.